Atrakcje architektoniczne w Dubaju – Burj al-Arab

Architektura Dubaju kojarzy nam się głównie z drapaczami chmur, przeszklonymi biurowcami oraz ekskluzywnymi willami. Miasto co roku zapraszam do siebie miliony turystów, którzy chcą zasmakować luksusu i spędzić swój wolny czas w ekskluzywnym miejscu. Jednym z takich obiektów jest hotel Burj al-Arab, który znany jest również jako “hotel żagiel”.

Hotel Burj al-Arab – historia powstania

Hotel Burj al-Arab jest jednym z wielu obiektów, który należy do kompleksu wypoczynkowego Jumeirah Beach Resort. Arcyciekawy budynek został wybudowany na na sztucznej wyspie położonej 280 m od plaży w Zatoce Perskiej. Jego nietypowy kształt jest znany na całym świecie i często porównywany jest z żaglem. Sam budynek nie należy do najmniejszych, ponieważ jego wysokość to 321 metrów, co czyni go najwyższym budynkiem świata niezawierającym pomieszczeń biurowych oraz najwyższym budynkiem hotelowym świata. Budowa Burj al-Arab rozpoczęła się w roku 1994 i została ukończona w roku 1999.

Luksus ponad wszystko i historia 6 gwiazdkowego hotelu Burj al-Arab

Ten niesamowity obiekt składa się głównie z apartamentów, których łączna liczba wynosi 202. Aby zobrazować skalę luksusu i wielkości inwestycji podam przykład – najmniejszy apartament zajmuje 169 metrów kwadratowych powierzchni, a największy 780!. Sam budynek to centrum relaksu, luksusu i najlepszego jedzenia na świecie. W środku znajdziemy kilka restauracji, dwa baseny, kilkanaście pomieszczeń leczniczych i SPA, solarium, saunę, studio fitness, muzeum, bibliotekę oraz na szczycie lądowisko dla śmigłowców. Jeżeli chodzi o samo wnętrzne to zostało ono zaprojektowane na specjalne zamówienie. Najbardziej luksusowe hotele są ozdobione złotem oraz złoconymi elementami co świadczy o niesamowitym przepychu. 

Czy obiekt mogą zwiedzać “zwykli śmiertelnicy”?

Niestety ekskluzywność hotelu oraz jego status przejawia się nie tylko w jego wyglądzie, wyposażeniu oraz oferty. Obiekt jest dostępny wyłącznie dla gości hotelowych co nie powinno budzić rozczarowania, natomiast dla osób, które chcą go zobaczyć z zewnątrz i wykonać piękne fotografie w tle zachodzącego słońca nad zatoką – nie ma tutaj ograniczeń.