Bitcoin stale rośnie!

W ostatnich tygodniach jesteśmy świadkami stałego wzrostu kryptowaluty Bitcoin i wiecie co? Bitcoin znów rośnie, pozostawiając go blisko swojego rekordowego poziomu.

Kryptowaluta Bitcoin wzrosła o ponad 17% do rekordowego poziomu 28,220$ między 16.00 w piątek a późnym rankiem na Wschodnim Wybrzeżu w niedzielę. Od tego czasu zyski się zmniejszyły, ale cena nadal jest znacznie wyższa od poziomu z piątku po południu. W połowie popołudnia w poniedziałek była ona zaledwie 3,8% poniżej swojego poziomu. Nie jest do końca jasne, dlaczego Bitcoin wystartował, ale cena idzie w parze z cenami bardziej ryzykownych aktywów. Oznacza to, że kiedy inwestorzy są skłonni podjąć większe ryzyko dla wyższych zysków, kupią Bitcoin.

Aktualizacja z 30.12.2020

BitCoin osiągnął dzisiaj wynik 27,905.32$ co jest zmianą w stosunku 24h o 4.04%. W przeliczeniu na złotówki jego wartość wynosi 102 315,13zł

Bitcoin i historii wzrostu

Bitcoin uderzył w dno 12 marca, mniej niż dwa tygodnie przed tym, jak światowa giełda osiągnęła swój niski poziom w momencie wybuchu pandemii. Od tego czasu Bitcoin wzrósł o ponad 450%, podczas gdy S&P 500 wzrósł o 67% od najniższego poziomu, który osiągnął 23 marca.

Od połowy marca indeks dolara amerykańskiego (DXY), który jest wskaźnikiem zainteresowania bezpiecznymi aktywami zdenominowanymi przez dolara wśród międzynarodowych inwestorów, spadł o 12% wraz z ożywieniem światowej gospodarki. W połowie marca Rezerwa Federalna stwierdziła, że będzie dostarczać tyle bodźców pieniężnych, ile potrzeba gospodarce amerykańskiej, co obniżyło stopy procentowe i doprowadziło do oczekiwań, że pozostanie ona na dnie.

Rentowność długoterminowych obligacji skarbowych jest obecnie niższa od oczekiwanej stopy inflacji, co obniża oprocentowanie tego długu, a także dolara niezbędnego do jego zakupu. Inwestorzy przenieśli się do bardziej ryzykownych aktywów, w tym Bitcoin, w poszukiwaniu wyższych zysków.

Od zamknięcia giełdy 22 grudnia, kiedy to zakończyła się krótka pauza w rajdzie papierów wartościowych, S&P 500 wzrósł o jedną dziesiątą procenta. Od tego czasu ceny skarbu spadły, a 10-letnia rentowność skarbu do 0,94% z 0,92%. Indeks dolarowy spadł o 0,3%.

Jedna rzecz, która jest pewna: kiedy otoczenie rynkowe nastawia się na zyski z bardziej ryzykownych aktywów, Bitcoin może być fajną transakcją.