Działalność charytatywna biznesmena Romana Ziemiana – niesamowity Stradivarius dla Polski

Kiedy w 2018 roku świat obiegły informacje, że Polska została beneficjentem skarbu kultury materialnej, jakim jest Stradivarius, odkupiony od włoskiej rodziny Ratinich wszyscy zastanawiali się kto przeznaczył na to ogromną sumę. Z perspektywy czasu wiemy, że mecenasem sztuki, tak bardzo potrzebnej polskiej kulturze i muzyce został Roman Ziemian, człowiek, który na zawsze zapisze się na kartach historii polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Przypomnijmy zatem jak do tego doszło.

Narodowe Forum muzyki we Wrocławiu jest to centrum kultury w województwie dolnośląskim. Miejsce to ma wiele sal koncertowych o doskonałej akustyce. Często odbywają się tam niesamowite koncerty dające wiele wrażeń. Wydawać by się mogło, że miejsce to nie może  być jeszcze bardziej wyjątkowe. 

Z inicjatywą zorganizowania wyjątkowego koncertu oraz zakupu instrumentu Stradivariusa z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. wyszedł Janusz Wawrowski – fenomenalny skrzypek NFM. Przed 1939 r. taki instrument znajdował się w depozycie Muzeum Narodowego, ale został zrabowany przez Armię Czerwoną. Na początku wystąpiły trudności z realizacją pomysłu pozyskania skrzypiec ze względu na brak chętnych. Bo licznych poszukiwaniach taki instrument został znaleziony wśród włoskiej rodziny Ratinich. Pomimo to w dalszym ciągu brakowało środków na zdobycie takiej perełki muzycznej. 

Stradivarius dla Polski

Roman Ziemian – inwestor, biznesmen, postanowił sfinansować zakup instrumentu dla Narodowego Forum muzyki we Wrocławiu. Jest to wielki gest hojności ze strony darczyńcy. Przedsiębiorca już wielokrotnie angażował się działalność charytatywną. Chętnie wspiera przedsięwzięcia kulturowe oraz sportowe. Sam głośno mówi o swoim zamiłowaniu do sportów samochodowych.

1685 r. to okres gdy Antonio Stradivari stworzył swój własny, unikalny model skrzypiec. Został on zdeponowany w Zamku Królewskim w Warszawie. Będzie on teraz użyczany Januszowi Wawrowskiemu  na czas koncertów czy nagrań. 4. grudnia 2018 r. na Zamku Królewskim odbyło się wspaniała uroczystość nadania skrzypcom imienia Polonia. Między 7, a 21 grudnia stradivarius był prezentowany na wystawie. Była to jedyna okazja by obejrzeć to wspaniałe, muzyczne dzieło sztuki z bliska. Wartość tego instrumentu to aż blisko 20 mln złotych. Dla Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu to jest wielka przyjemność korzystać z tak wspaniałych instrumentów, które uświetniają wyjątkowe koncerty. Przychylność Romana Ziemiana pozwoliła wzbogacić kulturę nie tylko dolnego śląska, ale całej Polski.

Oryginał wpisu można przeczytać tutaj: https://www.rp.pl/Muzyka/311229929-Stradivarius-dla-Polski.html