Tworzenie procesów regulacji i zniesienia dyskrecji inwestorów kryptowalut?

Południowoafrykańskie organy regulacyjne dążą do sprawowania większej kontroli nad handlem kryptowalutami po upadku tego, co było rzekomo największym schematem Ponziego, jaki kraj ten kiedykolwiek widział.

Samozwańcza firma handlowa Bitcoin (BTC) Mirror Trading International została postawiona w stan tymczasowej likwidacji w grudniu, ponieważ inwestorzy próbowali i nie udało im się wycofać swoich funduszy. Firma twierdziła, że przyciągnęła ponad 260 000 członków na całym świecie, obsługując podobno 23 000 Bitcoinów – sumę wartą obecnie w regionie 716 milionów dolarów.

Jednak dochodzenie przeprowadzone przez Financial Sector Conduct Authority ujawniło, że firma nie prowadziła żadnej ewidencji księgowej, ani żadnej bazy danych użytkowników. Kierownictwo firmy twierdziło, że zostało wprowadzone w błąd przez dyrektora generalnego Johanna Steynberga, który, jak twierdzą, mógł uciec do Brazylii. Prawnicy pozostałego kierownictwa firmy podkreślili, że FSCA nie stwierdziło jeszcze, że MTI działało jako system Ponzi, a jedynie, że prowadziło działalność bez licencji.

Szef FSCA, Brandon Topham, powiedział Bloombergowi, że organy ścigania muszą być w stanie powstrzymać takie systemy, zanim nabiorą rozpędu. W tym celu organ składa wnioski o formalne uregulowanie obrotu kryptowalutami, takimi jak Bitcoin (BTC), powiedział Topham. Topham powiedział, że próby wczesnego wejścia w schematy Ponziego stały się dość powszechną praktyką w RPA

W lipcu Texas State Securities Board zamknął operacje MTI odbywające się w jego jurysdykcji, po stwierdzeniu, że projekt był schematem marketingu wielopoziomowego. Regulatorzy z RPA byli już podejrzliwi wobec twierdzeń MTI, że zwróci 10% zysku miesięcznie dla każdego użytkownika. W grudniu dyrektor generalny Coinbase Brian Armstrong powiedział, że Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych proponuje przepisy, które mogą sprawić, że giełdy będą wymagać podania nazwiska i adresu fizycznego dla użytkowników zaangażowanych w każdą transakcję kryptowalutową o wartości przekraczającej 3000 dolarów.